31/07/2021

חוששים מהקיר הלבן? קבלו עשרה רעיונות נגישים לעיצוב קיר ריק

לפני מספר חודשים כתבתי את הפוסט מטפסים למעלה: עיצוב קיר ריק וגרם מדרגות שהראה כיצד הפכתי קיר ריק ספציפי בבית של הוריו של אדם לקיר גלריה מלא באמנות, תוך מתן דגש על תהליך העבודה, על מנת להביא אתכם לתוצאה הטובה ביותר במידה ותנסו זאת בעצמכם. עם זאת, עם הזמן הבנתי, בעיקר עקב פניות רבות שאני מקבלת בנושא דרך האינסטגרם (וזו הזדמנות מעולה להזמין אתכם אליו פעם נוספת, אם משום מה אתם עדיין לא שם. יהיה לכם כיף ומעניין, אני מבטיחה!), שעיצוב קיר ריק הוא נושא משמעותי, מרכזי ולא מובן מאליו הרבה יותר משתיארתי עבור מי שמעוניין לעצב אותו בעצמו. אני יכולה להבין את זה. בדיוק כמו שאני יושבת עכשיו לכתוב את הפוסט הזה ונותנת למילים לזרום, כך צריך לעשות גם עם עיצוב הקיר — להתחיל, לזרום, לנסות, להתקדם ואפילו לטעות ולתקן. בדיוק כפי שעושים כשכותבים. ובדיוק כמו הדף הלבן והריק, גם הקיר הלבן והריק יכול להראות מאיים. האופציות רבות, למעשה כמעט אין־סופיות, וצריך להעז ולהתמודד איתן. ולכן, בפוסט היום אשתף איתכם מספר רעיונות שאני אוהבת לעיצוב קיר ריק. את חלקם ביצעתי בעצמי עבור הפוסט, את חלקם האחר אראה לכם דרך מקורות אחרים. בהצלחה!

קיר הגלריה שעיצבתי בביתי

קיר גלריה

האופציה הראשונה ואולי הברורה מכולן היא בניית קיר גלריה עם יצירות אמנות. קיר גלריה יכול להיות בעל סגנון אמנות מוגדר וסימטרי (כלומר, בעל גריד ברור בו התמונות מתקשרות זו עם זו ומאוזנות בגודלן, בצורתן ובמיקומן על הקיר), או בדיוק ההיפך ממנו — קיר חופשי, בו ההצבה ספונטנית הרבה יותר וזורמת והעבודות בו שונות זו מזו בגודל, בצורה, בסגנון ובצבע. ובכל זאת, גם אם בחרנו בקיר כזה, כן כדאי למצוא מכנה משותף כלשהו בין העבודות ולא ליצור בלאגן רק לשם הבלאגן.

Photo by Collov Home Design on Unsplash

קיר מראות

האופציה השניה, קיר מראות, דומה לאופציה הראשונה ומזכירה אותה, בטוויסט קטן. מבחינה עיצובית, כמו עם פריטי אמנות, ניתן לשחק עם קיר המראות וללכת על שילוב של מראות דומות זו לזו או שונות, בסגנונות ובצבעים רבים ומגוונים (שבאים לידי ביטוי בעיקר דרך מסגרות המראות, שהן עולם ומלואו בפני עצמן — מסגרות וינטאג׳, מסגרות מודרניות, מסגרות מעוטרות, מסגרות חלקות ועוד). לדעתי, קיר מראות מיוחד יותר מקיר גלריה, הן בגלל חוסר־השגרתיות שבו והן בגלל האור שהוא מכניס לחלל והעובדה שהוא מגדיל אותו מאוד. אני ממליצה (באופן כללי ולא מכליל) לעצב קיר כזה בעזרת הרבה מראות קטנות שכן קרובות זו לזו בגודלן ולשלב איתן עד מראה אחת גדולה, אחרת התחושה תהיה שאין מדובר בקיר גלריית מראות, אלא פשוט במראות שהוצבו סתם זו לצד זו.

Photo by Tuva Mathilde Løland on Unsplash

קיר פרחים

ולאופציה הבאה, שהיא סוג של טרנד בטיקטוק שנתקלתי בו המון פעמים — עיצוב קיר פרחים. את הקיר שהכנתי עשיתי לצורך הפוסט והצילומים ולכן השתמשתי בפרחים רגילים, אבל ההמלצה היא, כדי שהפרחים לא יבלו במהירות ונצטרך לפרק את הקיר, להשתמש בפרחי פלסטיק או בפרחים מיובשים. להבדיל מקיר גלריה או מטפט, קיר פרחים, מעצם היותו תלת מימדי ובולט מהקיר ובשל הטקסטורות שבו, מרגיש חי הרבה יותר. לגבי הצבת הפרחים על הקיר, אני ממליצה לבחור פאטרן מסוים וללכת איתו, למשל פאטרן שתי וערב, או פאטרן נקודות (אלכסוני). הקיר שיתקבל יהיה יוצא דופן, כזה שלא מוצאים בכל בית ולא פחות חשוב — כשנמאס ממנו אפשר להסיר את הפרחים בקלות ולחזור לקיר הלבן והריק.

עיצוב קיר פרחים בהשראת טיק טוק. חוששים מהקיר הלבן? קבלו עשרה רעיונות נגישים לעיצוב קיר ריק

קיר הפרחים שעיצבתי בביתי

לצייר על הקיר

יכולה להיות כמובן סיטואציה בה מרגישים שיש קיר ריק בבית שרוצים לעשות איתו משהו, אבל אין כרגע תקציב לקנות אמנות, או שפחות מתחשק להתעסק בטפט ובאופציות אחרות שדורשות הדבקה ודיוק רב. במצב כזה, גם אם אתם בטוחים שאין לכם טיפת כשרון, אני ממליצה לא לפחד, לקפוץ למים ולנסות לאייר על הקיר, בדיוק כפי שעשיתי בחדר של יהונתן, לו יש קיר שבוודאות אין לאף ילד אחר. הציור יכול להיות מופשט ובכלל לא חייב להיות מקצועי. ציירו קודם את הצורות בעזרת עפרון ולאחר מכן עברו עליהן בצבע. התוצאה תהיה מיוחדת, יוצאת דופן, לא שגרתית ובעיקר — שלכם!

הכנת ציור קיר. חוששים מהקיר הלבן? קבלו עשרה רעיונות נגישים לעיצוב קיר ריק

ציור הקיר שהכנתי בביתי

קיר מסגרות

עוד אופציה מעניינת ומרעננת היא ליצור קיר מסגרות. אני כמובן מדברת על מסגרות תמונות, אבל עם טוויסט קל — רק מסגרות, בלי תמונות. האופציה הזאת מאוד קלה ליישום, צריך בעיקר לבחור את הצבע הדומיננטי שינהיג את הקיר (במקרה שלי היו שניים כאלה — שחור ולבן) ואת הצורה בה יוצבו המסגרות. אני ממליצה להכין את הקיר צפוף יחסית וליצור קיר אינטנסיבי. אפשר גם לחבר את המסגרות זו לזו (כפי שאתם יכולים לראות שעשיתי), כך שחלקן עולות זו על זו או בולטות קדימה מהקיר, דבר שמוסיף לו טקסטורה ועניין. לגבי הצבע, אפשר גם לצבוע את הקיר בגוון מסוים לפני שמניחים עליו את המסגרות ואפשר אפילו להרחיק לכת, לצבוע את הקיר ולהניח עליו מסגרות באותו הגוון בדיוק, או להשאיר את הקיר לבן ולהוסיף לו מסגרות לבנות שייתנו לו מימד של עומק.

עיצוב קיר מסגרות ריקות. חוששים מהקיר הלבן? קבלו עשרה רעיונות נגישים לעיצוב קיר ריק

קיר המסגרות שעיצבתי בביתי

קיר ייחורים

עוד פתרון זול ונוח, שאני מאוד רוצה לנסות אצלי בבית, הוא ליצור קיר ייחורים בעזרת מבחנות. קיר כזה הוא מדהים משום שהוא מכניס לבית חיים, צבע (ירוק) וטקסטורה, הוא מאוד נוח לתפעול ובנוסף, נותן אפקט תלת מימדי, בדומה לקיר הפרחים. קיר ייחורים אינו שגרתי וברוב הבתים לא נפגוש אותו וכמו עם צמחיה, ניתן להשיג הרבה הנאה ותחושת יצירה מלעקוב אחריו ואחרי הפריטים בו מתפתחים וגדלים. כמובן, קיר כזה דורש שיתוף פעולה מצד הבעלים שלו ולהבדיל מקיר עם פריטים דוממים, כאן יש לטפח אותו ולשמור עליו.

מימין: Photo by Cierra Henderson on Unsplash
משמאל: Photo by Erin Boyle

שימוש בטקסטילים

בתור בוגרת עיצוב טקסטיל בשנקר, אם יש משהו שחסר לי בעיצובי קירות, הוא להיתקל יותר במקרים של שימוש בטקסטילים על קירות הבית. יש לכם שטיח יפה (ואוקיי, לא גדול מדי מן הסתם)? שימו אותו על הקיר! שטיח הוא סוג של אמנות, הוא קל לשימוש, בעיקר אם מדובר על דירות שכורות (כמה מסמרים שבקושי מזיקים לקיר), הוא מעשיר את הקיר ובדרך כלל מכניס המון צבע לבית, אז למה לא? אם בכל זאת אתם מרגישים שזה קצת פרוע ומוגזם, אתם יכולים למסגר את השטיח ולתלות אותו כתמונה. ויש עוד המון אופציות: Wall Hangings, מקרמה, פריטי אריגה בעבודת יד, שטיחים מצוירים כפי שהכנתי לא מזמן במרפסת ועוד.

שטיח קיר תלוי חוששים מהקיר הלבן? קבלו עשרה רעיונות נגישים לעיצוב קיר ריק

שטיח של Nama בביתי

שילוב סגנונות

האופציה הבאה מדברת על קיר פחות מוגדר ובו ניתן לשלב בין סגנונות ואף לערב פריטים סנטימנטליים. אמנות, מראות, עבודות רקמה, שטיחי קיר, פריטי וינטאג׳ שעברו במשפחה, מזכרות מטיולים ועוד — כל עוד השילוב עובד יפה, אין שום סיבה לא ליצור קיר כזה. הוא יהיה מעניין, בעל ערך, ככל הנראה יהיו מאחוריו סיפורים שבעלי הבית יהנו לספר ולהסביר והוא יהווה הפתעה נעימה לאורחים. קיר כזה צפוי להיות מעט עמוס, כך שחשוב לדעת לווסת אותו ולשמור על פרופורציות, כדי שלא יהיה אינטנסיבי מדי לעיניים.

עיצוב קיר מעורב סגנונות- חוששים מהקיר הלבן? קבלו עשרה רעיונות נגישים לעיצוב קיר ריק

Photo by Dana Gallagher

קיר פרקטי דרך שימוש במדפים

אופציה נוספת להתמודד עם קיר ריק היא להסתכל עליו מההיבט הפרקטי. עד כה ראינו רעיונות לעצב קירות שמטרתם העיקרית להיות יפים ולשמש למעשה כקירות נוי, אבל ניתן גם להשתמש בקיר על מנת לשפר את הנוחות שלנו וגם על הדרך להפוך אותו ליפה יותר. אחת הדרכים לכך היא שימוש במדפים, שהם פתרון נהדר לחללים קטנים, בהם יש חוסר בספייס פנוי. במדפים רגילים נשתמש לשם אחסון ספרים וכלים ועבור הנחת קופסאות אחסון, בעוד מדפי תצוגה נמלא בתמונות, דקורציה, נרות ופריטי נוי נוספים.

Photo by Spacejoy on Unsplash

כמובן, אפשר להסתדר עם קיר ריק גם על ידי צביעתו, או הצבה של עבודת אמנות גדולה אחת ומרכזית עליו. למעשה, כל מה שתבחרו לעשות ככל הנראה יהפוך אותו למעניין יותר מהקיר החיוור שהוא כרגע. אז תנסו, תעשו ואל תפחדו. מקווה שעזרתי מעט ונתראה בפוסט הבא.

4 תגובות

    1. תודה רבה מעין
      איזה יופי! מקווה שתעשי שימוש באחד מהם 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי תאהבו גם

היי, אני דניאלה

היי, איזה כיף שאתם פה! :)
אני דניאלה מקמיל חלוץ, מעצבת ובלוגרית.
ברוכים הבאים לעולם שלי, לבלוג Living Lite העוסק בסטיילינג ועיצוב הבית.
מקווה שהבלוג יעורר בכם השראה ושתצטרפו יחד איתי לעשייה יצירתית.

רוצה להישאר בעניינים?

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

היי!
הירשמו לניוזלטר שלנו עכשיו
והיו הראשונים לשמוע על כל דבר חדש שמתפרסם בבלוג

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
דילוג לתוכן